Medipol Üniversitesi Hastanesi - Haberler - Yaz Aylarında Gözlerimizi Neler Tehdit Ediyor

Sağlık Haberleri

Yaz Aylarında Gözlerimizi Neler Tehdit Ediyor

Yaz aylarında sıcakların başlaması ile gözlerimiz için tehdit oluşturan unsurlar ortaya çıkmaya başlıyor. Yoğun maruz kaldığımız güneş yani ultraviyole ışınının zararları gözlerimizi etkileyebiliyor. Medipol Üniversitesi Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cengiz Aras, yazın doğada daha çok vakit geçirmemiz ile ilişkili olarak böcek, arı, sinek ısırması gibi, özellikle göz kapaklarımızı etkileyebilecek durumlardan kaynaklanabildiğini belirtiyor.

Prof. Dr. Cengiz Aras’ a göre, gözün tüm tabakaları için potansiyel toksisite unsuru olan ultraviyole ışığının zararlı etkilerinden şapka ve ultraviyole ışığını tutan gerçek güneş gözlükleri kullanılmalı. Sahte güneş gözlükleri gözümüzün önünde gölge üreterek gözbebeğimizin büyümesine ve güneşin toksik etkisine daha açık olmamıza neden olabileceğinden bu ürünlerden mutlak şekilde kaçınılmalı. Sarı nokta hastalarının ve yakın zamanda excimer laser, refraktif cerrahi girişimi geçirmiş hastaların yazın ultraviyole ışığına maruz kalmamaya dikkat etmeleri çok önemli.
Yazın insanların ortak kullandıkları yüzme havuzları, havuz kimyasalları nedeniyle kimyasal konjonktivit ve infektif konjonktivit dediğimiz göz iltihaplanmalarının kaynağı olabildiğini ifade eden, Prof. Dr. Aras, yaz aylarında allerjik tabiatlı göz yüzey hastalıklarının da artış gösterdiğinin altını çiziyor.

Diğer Haberler