Obezite Ve Obezite Cerrahisi

 

Obezite nedir?

Obezite vücuttaki yağ dokusunun aşırı fazlalaşması sonucunda kişinin sağlık problemleri yaşamasına neden olan komplike bir rahatsızlıktır. Obezitenin hesaplanmasında boy ve kilo değeri üzerinden yapılan Vücut Kitle İndeksi (VKİ) – Body Mass Index (BMI) hesaplaması kullanılır: Dünya Sağlık Örgütü tarafından  30’un üzeri obez, 40’un üzeri morbid obez, 50’nin üzeri süper obez olarak kabul edilir.

Obezite hangi hastalıklara neden olmaktadır?

Obezite; vücut sistemleri (endokrin sistem, kardiyovasküler sistem, solunum sistemi, gastrointestinal sistem, deri, genitoüriner sistem, kas iskelet sistemi) psikososyal durum üzerinde yarattığı olumsuz etkilerin yanı sıra sperm kalitesini etkilemesiyle kısırlığa varana kadar pek çok...

Obezite (Bariatrik) cerrahisi nedir?

Obezite cerrahisi morbid obeziteyi gidermek amacı ile yapılan cerrahi müdahalelerin tamamına verilen isimdir ve tıpta “bariatrik cerrahi” denilmektedir. Bariatrik cerrahi bugünlerde, morbid obez hastalarda kilo kaybının sürdürülebilmesinde en etkili yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Hasta diyet, fiziksel egzersiz, davranış modifikasyonu ve ilaçlar ile beklediği kiloyu veremediğinde bariatrik cerrahi devreye girmektedir. 

Kimler obezite cerrahisi adayıdır?

18-60 yaş aralığında olup vücut kitle indeksi (VKİ) 40 kg/m2 ve üzeri olanlar ile VKİ 35-40 kg/m2 ile birlikte tip2 diyabet gibi metabolik bozukluklar, kardiorespiratuvar hastalık (hipertansiyon), uyku apne sendromu, ciddi eklem hastalığı (artroz), polikistik over sendromu (PCOS)...

Obezite cerrahisinde kullanılan yöntemler nelerdir?

 
Kısıtlayıcı yöntemler: Midenin hacmini veya kapasitesini azaltır ve dolayısıyla erken doymayı sağlar, kalori alımını sınırlar. Bunlar; laparoskopik ayarlanabilir mide bandı (LAGB), vertikal bantlı gastroplasti (VBG), laparoskopik sleeve gastrektomi (tüp mide=LSG) ve mide balonudur..

İyileşme süresi ne kadar?

Obezite cerrahisinde uygulanan yöntem sayesinde büyük karın kesisi açılmadığı için ameliyat sonrasında ağrı çok azdır. Operasyon sonrası hastalar ayağa kaldırılarak yürütülürler. Hasta sağlığının gözlemlenmesi sonucunda doktorun uygun gördüğü tarihte hasta taburcu edilir. Operasyondan kısa bir süre sonra hasta aktif olarak yaşantısına devam eder. Gerekli doktor kontrollerinin aksatılmadan devam ettirilmesi durumunda kilo verme süreci de sağlıklı olarak devam eder.

Kilo kaybı ne kadar olacak?

Obezite cerrahisinden sonra eskisi kadar acıkma ve yemek yeme kapasitesi olmadığı için tüketilen besin miktarları oldukça azalıyor. Yine de şekerli yiyecek, içecek ve alkol tüketilmemesi öneriliyor. Genel kontroller olası aksiliklerin önüne geçmek için önemli bir unsuru oluştururken, tüm bu koşullara uyan kişilerin yaklaşık 12 ayda fazla kilolarının en az yüzde 50-60’ını kaybedebileceği öngörülüyor.

Ameliyat öncesi dönemde yapılması gerekenler nelerdir?

Genel sağlık ve beslenme durumu değerlendirilmeli, ameliyat sonrası, uyulması gereken diyet programı açıklanmalı, cerrahi işlemlerdeki riskin en aza indirilmesi için, komorbidite tedavisi en iyi şekilde yapılmalı, hastanın takip programlarına gönülden bağlılığı ve motivasyonu değerlendirilmeli.

Obezite cerrahi sonrası başarı ve başarısızlık

Başarılı bir şekilde sonuçlanmış bir Bariatrik Cerrahiyi tanımlarken, hastanın sahip olduğu fazla kilolarını %50-70 oranında vermiş olması ve ameliyat sonrası yeni ve düzenli bir beslenme alışkanlığı kazanarak, bu alışkanlığı sürdürmesi olarak ifade edebiliriz. Hastanın aynı zamanda...

Ameliyat sonrası beslenme 

Ameliyat ile oluşturulan yeni mide kesesi yaklaşık 150 ml gıda alabilecek kapasiteye sahiptir. Mide kesesinin iyileşmesini sağlamak için dört hafta boyunca sulu-yumuşak ve püre haline getirilmiş gıdalar alınmalıdır. Beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı değişikliği kilo kaybı için esastır. 

Obezite cerrahisinde diyetisyenin rolü

Bariatrik cerrahinin uzun süreli ve başarılı bir sonuç vermesi, hastanın ömür boyu beslenme ve yaşam tarzı değişikliklerine bağlıdır. Diyetisyen tarafından, ameliyat sonrası hastaların beslenme durumlarının takibi, bariatrik cerrahi sonrası başarının artması için önemlidir.

Neden Medipol Mega Üniversite Hastanesi?

Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nde şişmanlık sorunu yaşayan hastalar değerlendirilip en uygun tıbbı yardım yapılmaktadır. Endokrinoloji, diyetisyenlik, genel cerrahi ve gerektiğinde psikiyatri, göğüs hastalıkları, kardiyoloji desteği ile zayıflama için en uygun destek verilmesi amaçlanmaktadır.

Obezite cerrahisinde doğru bilinen yanlışlar

‘Bu saatten sonra ameliyat işe yaramaz.’ Hastanın yaşı ya da sahip olduğu kiloların fazlalığı daha genel bir söylemle bu ameliyatı olabilmek için gerekli kriterleri karşılayıp karşılamadığı ancak uzman hekim tarafından belirlenebilecek bir durumdur. 

Vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır?

İdeal kilo, boyunuz ve cinsiyetiniz dikkate alındığında hayatı daha sağlıklı sürdürebilmeniz için gerekli olan kilodur. Vücut kitle endeksi de, boyunuzla kilonuzun oranının uygunluğunu hesaplamanız için fayda sağlayan bir yöntemdir.