Ameliyat Sonrası Beslenme

Ameliyat ile oluşturulan yeni mide kesesi yaklaşık 150 ml gıda alabilecek kapasiteye sahiptir. Mide kesesinin iyileşmesini sağlamak için dört hafta boyunca sulu-yumuşak ve püre haline getirilmiş gıdalar alınmalıdır. Beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı değişikliği kilo kaybı için esastır. Ancak bunu yaparken mide rahatsızlığı, vitamin ve mineral eksikliklerine yol açmamak önemlidir. Ameliyat sonrası yeme düzeni 4 aşamalı bir süreçle takip edilir ve aşamalardaki geçişler mutlak surette doktor onayı ile yapılmalıdır.

1. Aşama: Berrak sulu gıdalar yaklaşık olarak ameliyattan 3 gün sonra, berrak sulu gıdalara (çay, su, komposto, elma suyu, et suyu vb) başlanır. Hasta bu gıdaları tolere ettiğinde 5 ve 6’ncı gün ilave olarak çorba, yoğurt, bisküvi, beyaz peynir ilave edilir. Hasta bu gıdaları azar azar ve sık aralıklarla almalıdır.


2. Aşama: Sulu, yumuşak ve blenderdan geçirilmiş gıdalar. Sulu yumuşak ve blenderdan geçmiş gıdalara ameliyat sonrası 4 hafta devam edilmelidir. Yumuşak meyveler (kayısı, seftali, çilek, karpuz vb.) kolaylıkla alınabilir. Sert meyveler ise blenderdan geçirilmelidir. Protein eksikliği olmaması için hasta günde 70 gram protein almalıdır.


3. Aşama: Yarı-katı gıdalar. Ameliyattan 4 hafta sonra yarı-katı kıvamlı gıdalara geçilir. Artık mide kesesi iyileşmiş durumdadır. Yumuşak ve yarı-katı gıdalar rahatlıkla tolere edilebilir. Öğünlerde öncelikle protein içeren gıdalara odaklanmak, yağ ve şeker oranı yüksek ve sindirimi zor olan yiyeceklerden kaçınmak gerekir.


4 . Aşama: Az yağlı, katı gıdalar. Ameliyattan yaklaşık 3 ay sonra sınırlamalar kalkmıştır. İyi çiğnemek kaydıyla tüm katı yemekler, kırmızı et, çiğ sebze ile çiğ meyve yenebilir. Şeker ve tatlılardan, kremalı çorba, sos, tereyağı, kızarmış gıdalar ve fast food gibi yüksek yağlı gıdalardan kaçınmak gerekir.