Obezite Cerrahisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

‘Bu saatten sonra ameliyat işe yaramaz.’

Hastanın yaşı ya da sahip olduğu kiloların fazlalığı daha genel bir söylemle bu ameliyatı olabilmek için gerekli kriterleri karşılayıp karşılamadığı ancak uzman hekim tarafından belirlenebilecek bir durumdur. Tıp alanındaki teknolojik gelişmeler sonucu hekimlerimizin tecrübe ve görüşleri sizi bu konuda aydınlatabilecek yegane belirleyici olacaktır.

‘Obezite ameliyatları çok riskli.’

Obezite ameliyatları herhangi bir ameliyattan daha fazla risk taşımıyor. Ancak bu alanda yeterli tecrübesi olmayan cerrahlar tarafından, yeterli donanımı bulunmayan hastanelerde bu ameliyatların yapılması ne yazık ki ölümle sonuçlanabiliyor. Obezite ameliyatları mutlaka alanında uzman, tecrübeli bir kadro ve teknolojisiyle tam donanımlı bir merkezde yapılmalıdır.

‘Ameliyat olduktan sonra başka bir şey yapmaya gerek yok.’

Obeziteden kurtulmak için en az cerrahi tedavi kadar önemli bir diğer husus ameliyat sonrası hastanın uzman hekim kontrolünde bir beslenme düzenine geçmesidir. Hastanın duygusal ve psikolojik olarak da bu yeni beslenme düzenine kendini adapte etmesi gerekmektedir. Ameliyat, hastalarda iştahın azalmasına yol açarken midenin küçülmesi de tokluk hissini arttırıyor. Böylelikle hasta eski yeme alışkanlıklarını düzeltmekte zorluk yaşamıyor.

‘Ameliyat sonrası bir daha kilo almam’

Ameliyatın tek başına yeterli olmadığını belirtmiştik. Hastaların yüzde 20’si obezite cerrahisi sonrası yeniden kilo alabiliyor hatta bir kısmı eski kilolarına dönüp yeniden ameliyat olmak zorunda kalabiliyor. Dolayısıyla ameliyat sonrası kilo alınmayacağına yönelik düşünce yanlıştır. Böyle bir durum yaşanmaması için hastanın ameliyat sonrasında beslenmesine son derece dikkat etmesi gereklidir.

‘Yemek yemek eskisi kadar haz vermeyecek.’

Obezite cerrahisi sonrası kişi zorlu günler yaşayacak, yemek yeme zevkini hepten kaybedecek düşüncesi yanlış bir düşüncedir. Hastalarda yemeklere karşı olan bağlılık ve iştahın daha az olması, daha az gıda tüketildikçe midenin küçülmesi, tokluk hissinin daha hızlı ve belirgin yaşanması gibi nedenlerle diyet yapar gibi zorluk çekmeden yeterli ve dengeli beslenme mümkün olacaktır. Ameliyatların, kişilerin gıdalardan alacağı tat ve haz konusunda engelleyici bir sonucu yoktur.